Fosta deputată a menționat în cadrul unei emisiuni televizate că societatea moldovenească rămâne divizată și nu este pregătită deocamdată pentru coeziune în jurul un proiect major, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la realitatea.md.
„Aderarea la Uniunea Europeană este un efort comun, coagulat, unit și mobilizator. Din păcate, în Republica Moldova nu s-a produs o polarizare pe principiul pro vest și acest referendum a arătat că cei care puteau fi nucleul, mă refer la partidul de guvernământ, au neglijat importanța acestui fapt și coeziunea în interiorul partidei pro vestice nu s-a produs”, a menționat Vitalia Pavlicenco.
Și Ion Harghel, fondatorul proiectului media „Radar Politic”, a afirmat că scorul la limită se datorează lipsei de coordonare în rândurile partidelor care susțin integrarea europeană. Potrivit lui, însușirea ideii de către un partid politic a creat confuzie la nivel de societate.
„Acest proces a început cu stângul. Probabil trebuia organizat în mod diferit și nu asumat doar de o singură forță politică, dacă vorbim de un consens național trebuia din start să se discute, să fie un start comun al tuturor partidelor, o platformă largă. Dacă s-ar fi făcut acești pași astăzi am fi vorbit de un scor mai mare”, a mai spus Ion Harghel.
