Procurorii consideră pedeapsa insuficientă și au anunțat că vor face apel, solicitând detențiunea pe viață. Sentința, pronunțată recent de Judecătoria Glodeni, include și o amendă de 500 de unități convenționale, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.md.
Potrivit Procuraturii raionului Glodeni, prima infracțiune a avut loc pe 12 mai 2024. În acea zi, vinovatul, aflat în stare de ebrietate, a agresat un bărbat pe care l-a înjunghiat în zona gâtului. Sub amenințarea cuțitului, l-a forțat să meargă până la marginea satului Ustia, unde l-a abandonat într-un beci, după ce l-a bătut până la pierderea cunoștinței.
A doua zi, în timpul investigațiilor privind un alt caz de omor, polițiștii din Glodeni au găsit bărbatul grav rănit în beci. Acest lucru a condus la descoperirea celei de-a doua infracțiuni atribuite aceluiași inculpat. Tânărul este acuzat că, în aceeași perioadă, a violat și ucis o bătrână, furând bani din locuința acesteia.
