Șefa statului a spus că a fost surprinsă de salariul și sporurile acordate Anastasiei Taburceanu, menționând că un specialist în comunicare nu poate justifica o remunerație de aproximativ 120.000 de lei lunar, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
„Nu am nicio legătură cu această angajare, nu am recomandat-o, nu am fost informată și nu am fost consultată în privința acestei angajări. Nu îmi imaginez ce poate să livreze un comunicator pentru o sumă de 120.000 de lei, așa cum nu pot să-mi imaginez ce poate să livreze un șofer care a primit 60.000 de lei pe lună”, a spus președintele.
Maia Sandu a precizat că, în opinia sa, singurii angajați care ar trebui să beneficieze de salarii competitive la nivel internațional sunt controlorii de trafic aerian, având în vedere responsabilitatea acestora pentru siguranța spațiului aerian.
„Restul arată a bani nemeritați. Nu știu ce a produs. După mine, este amoral să iei bani nemeritați și acești bani trebuie întorși”, a afirmat șefa statului.
Întrebată cum ar putea fi recuperate aceste sume, Maia Sandu a declarat că responsabilitatea revine Agenția Proprietății Publice și conducerii Moldatsa.
Totodată, aceasta a sugerat că, dacă banii nu pot fi restituiți integral întreprinderii, ar putea fi donați unor instituții sociale, precum case de copii sau centre pentru persoane vârstnice.
Președintele a mai declarat că nu a discutat cu Anastasia Taburceanu după izbucnirea scandalului, însă a cerut oficial verificarea informațiilor privind angajarea fără concurs și nivelul remunerației, iar ulterior a primit confirmarea acestora.
Referindu-se la legalitatea plăților, Maia Sandu a subliniat că instituțiile competente trebuie să stabilească dacă sporurile și premiile acordate au avut o bază legală.
„Nu prea văd cum este legală o asemenea plată. Aceste sporuri trebuie justificate și eu nu văd cum pot fi justificate asemenea premii și sporuri”, a adăugat șefa statului.
De menționat că, în ultima perioadă, Î.S. Moldatsa a fost vizată de mai multe scandaluri și controverse publice, inclusiv legate de managementul instituției, achiziții și modul de administrare a resurselor financiare.
Mai exact, potrivit unei investigații publicate de RISE Moldova, Anastasia Taburceanu ar fi încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate la Moldatsa. Datele analizate de jurnaliști arată că aceasta a fost angajată în funcția de purtătoare de cuvânt la începutul lunii iunie 2025.
Subiectul a generat numeroase reacții în spațiul public și politic, inclusiv solicitări privind publicarea informațiilor referitoare la gestionarea fondurilor întreprinderii și politica de salarizare.
Citește și: Scandalul salariilor de la Moldatsa: APP anunță că banii ar putea fi recuperați
Citește și: Anastasia Taburceanu explică cum a ajuns la Moldatsa: Ei m-au contactat
Citește și: Scandalul de la Moldatsa: Andrei Spînu solicită publicarea tuturor datelor financiare
Citește și: Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa: Voi restitui sumele încasate ca sporuri
