Potrivit șefului Direcției Regionale Situații Excepționale Căușeni a IGSU, Ghenadie Cuciuc, salvatorii au fost alertați de localnici pentru a recupera o pisică căzută într-o fântână publică. Ajunși la fața locului, pompierii au efectuat operațiunea de salvare și au reușit să scoată animalul din fântâna cu apă care avea o adâncime de 8 metri, transmite Ultimelestiri.md cu referire la deschide.md.
Datorită intervenție operative, pisica a fost scoasă la suprafață fără a suferi.
În acest context, salvatorii îndemnă oamenii să sune de urgență la Serviciul 112 în caz de situații de risc.
![]()
![]()
