Negocierile, desfășurate în Elveția, s-au finalizat cu stabilirea unei foi de parcurs pentru semnarea unui acord final în termen de 60 de zile. În acest sens, Qatar și Pakistan au anunțat înființarea unui Comitet de Nivel Înalt care va asigura supravegherea politică a procesului, în timp ce grupuri tehnice de lucru vor aborda problemele complexe privind programul nuclear iranian și ridicarea sancțiunilor americane, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Un rezultat semnificativ al primei runde de negocieri este crearea unei linii de comunicație directe pentru a preveni incidentele și erorile de comunicare în strâmtoarea Ormuz. Noul mecanism vizează menținerea strâmtorii deschise pentru navele comerciale, în pofida amenințărilor anterioare ale Iranului cu închiderea acesteia ca protest față de acțiunile militare israeliene în Liban.
În plan economic, ministrul iranian de externe, Seyed Abbas Araghchi, a confirmat că Teheranul a obținut ridicarea restricțiilor pentru exporturile de petrol și produse petrochimice, precum și eliberarea unor active financiare înghețate din străinătate. Aceste măsuri erau prevăzute în memorandumul de înțelegere semnat săptămâna trecută, care include și un plan de reconstrucție pentru Iran evaluat la 300 de miliarde de dolari.
Discuțiile au vizat și situația din Liban, părțile convenind asupra creării unei celule de detensionare. Mecanismul, facilitat de mediatori, are scopul de a asigura oprirea focului pe teritoriul libanez și de a monitoriza respectarea armistițiului dintre armata israeliană și gruparea Hezbollah.
Vicepreședintele SUA, JD Vance, care a condus echipa de negociere americană, a subliniat că Washingtonul este dispus să transforme fundamental relația cu Iranul, cu condiția ca acesta să renunțe la programul nuclear și să înceteze să mai fie un factor de destabilizare regională. Discuțiile tehnice vor continua pe tot parcursul săptămânii în Elveția pentru a definitiva detaliile implementării acestor prime înțelegeri.
