Documentul prevede continuarea sprijinului politic și diplomatic pentru integrarea europeană a Republicii Moldova și a Ucrainei, precum și susținerea stabilității și securității în regiune, transmite Ultimelestiri.md cu referire la telegraph.md.
La capitolul infrastructură, programul pune accent pe dezvoltarea rețelelor strategice din estul României și pe extinderea conexiunilor cu Republica Moldova. Sunt menționate proiecte de infrastructură cu utilizare civilă și militară, considerate importante pentru mobilitatea și securitatea pe flancul estic al Uniunii Europene și NATO.
Programul mai prevede continuarea proiectelor de interconectare energetică și de transport dintre România și Republica Moldova, precum și utilizarea fondurilor europene pentru dezvoltarea infrastructurii strategice din regiune.
Adrian Veștea a depus duminică noaptea programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet, documentele urmând să fie examinate de Parlament în cadrul procedurii de învestire.
„Am depus la Parlament Programul de Guvernare și lista miniștrilor Cabinetului pe care îl propun pentru România. Este un pas necesar pentru a pune capăt unei perioade de incertitudine și pentru a readuce țara într-un cadru de stabilitate, predictibilitate și funcționare normală a instituțiilor”, a declarat premierul desemnat.
