„Peste 12.500 de moldoveni au fost trimiși să lupte și să moară într-un război pe care nu l-au dorit sau ales, iar 301 dintre ei nu s-au mai întors acasă. Poporul nostru nu a fost întrebat, iar tinerii noștri au fost carne de tun. Pentru familiile care și-au așteptat fiii, soții și frații, pentru cei care s-au întors purtând cicatricile acelui război străin, datorăm respect și solidaritate. Ne închinăm în fața sacrificiului lor, conștienți de datoria de a prețui pacea”, a declarat Dorin Recean, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit premierului, lecțiile istoriei sunt dureroase, însă clare – „războiul aduce doar suferință, iar pacea trebuie protejată”.
Dorin Recean susține că este grav că și astăzi există politicieni care ar vrea să readucă Moldova sub controlul unui stat străin, să ne transforme țara într-un teritoriu din care Federația Rusă poate lua oricând tineri pentru a-i trimite la moarte în războaiele sale, așa cum a mai făcut.
„În memoria celor căzuți și pentru viitorul copiilor noștri, vom face totul ca Republica Moldova să nu ajungă la cheremul unui stat care își ucide copiii în războaie, așa încât țara noastră să nu fie implicată în conflicte sângeroase și să protejăm viața fiecărui cetățean”, a mai spus Dorin Recean.
