În timp ce liderii europeni, printre care şi preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, îşi fac publică susţinerea pentru Ucraina după întâlnirea de vineri dintre Donald Trump şi Vladimir Zelenski, premierul maghiar Viktor Orban se declară un admirator al politicii republicanului american, transmite Ultimelestiri.md cu referire la adevarul.ro.
„Oamenii puternici fac pace, oamenii slabi fac război”, a afirmat el.
„Astăzi președintele Donald Trump a fost curajos pentru pace. Chiar dacă a fost greu de digerat pentru mulți. Vă mulțumim, domnule președinte!”, a scris el pe contul său de Facebook şi i-a dat tag președintelui american.
Ultimelestiri.md amintește că președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a fost, vineri, la Washington, în prima vizită oficială la Casa Albă de la preluarea mandatului de către Donald Trump.
Discuțiile au fost marcate de tensiuni fără precedent, după ce Trump l-a acuzat pe liderul de la Kiev că nu este recunoscător și se joacă cu al treilea război mondial. Acordul pentru minereurile Ucrainei a picat, iar conferința de presă programată după întrunirea celor doi a fost anulată.
La scurt timp, Zeleski a venit cu un prim mesaj pe rețelele de socializare: „Mulțumesc America, mulțumesc pentru sprijin, mulțumesc pentru această vizită. Mulțumesc președintelui SUA, Congresului și poporului american. Ucraina are nevoie de pace justă și durabilă și lucrăm exact pentru asta”.
Citește și: Mesaje de susținere pentru Ucraina: Europa sare în sprijinul lui Zelenski
Citește și: Acuzații către Zelenski la Casa Albă: Ai spus mulțumesc măcar o dată?
Citește și: Prima reacție a Rusiei la cearta dintre Zelenski și Trump
![]()
