Astfel, în perioada 1 octombrie – 2 noiembrie au fost conectate la căldură 102 edificii, iar anul trecut în aceeași perioadă au fost conectate 380 de edificii din cele 4.384 pe care le gestionează Termoelectrica, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Radiomoldova.md.
Temperatura medie a aerului pentru perioada septembrie-octombrie a constituit +16..+19ºС, fiind cu 4-5ºС mai ridicată față de normă.
De menționat că Guvernul va acorda și în acest an compensații în factură la gaze naturale, energie termică și electrică, precum și un ajutor pentru gospodăriile care se încălzesc cu lemne sau cărbuni.
Ultimelestiri.md amintește că, începând cu 1 noiembrie, cetățenii se pot înregistra pentru a beneficia de compensații la energie în perioada rece a anului.
Consumatorii pot solicita la numărul gratuit al centrului de apel 080005000 informații legate de procedura de înregistrare în programul „Ajutor la contor” pentru compensații la energie.
