Potrivi Căii Ferate din Moldova, în timpul depășirii unei urcări critice pe secțiunea Pârlița-Cornești, echipajul locomotivei a observat apariția fumului, semn al unei probleme tehnice, transmite Ultimelestiri.md.
Mecanicul locomotivei și ajutorul său au reacționat rapid și au reușit să elimine pericolul folosind mijloacele primare de stingere a incendiilor. Cu toate acestea, la gara Bahmut, în camera echipamentelor electrice a apărut din nou fum.
Având în vedere că trenul staționa în gară, s-a luat decizia de a solicita suportul serviciilor specializate pentru a elimina pericolul.
Nimeni nu a avut de suferit în urma incidentului. Garnitura de tren va fi preluată de o altă locomotivă pentru a ajunge la destinație.
Calea Ferate din Moldova (CFM) își cere scuze pentru inconveniențele create și mulțumește călătorilor pentru înțelegere.
