„Este logic că Guțul a fost prinsă în mrejele justiției moldovenești. Șor nu are nevoie de Guțul la Moscova, lui îi convine ca ea să stea la închisoare, pentru că el să poată „face zgomot” în continuare și să câștige timp”, a subliniat Ion Sturza, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Ex-premierul și-a arătat convingerea că nu ar fi trebuit să se ajungă până la reținerea bașcanului, iar de vină ar fi locuitorii din regiune, care au votat-o pe „protejata lui Șor”, dar și autoritățile de la Chișinău, care au tolerat mituirea în masă a alegătorilor la scrutinele precedente.
„Adică, este vina noastră comună că participăm astăzi la această performanță tragicomică”, a spus Sturza.
Deși susține că acuzarea ar fi reușit să adune „argumente de fier” împotriva Evgheniei Guțul, Ion Sturza crede că procesul în privința bașcanului ar putea fi amânat din cauza unor probleme tipice sistemului judecătoresc de la noi, cum ar fi lipsa unor acte, îmbolnăvirea judecătorilor sau lipsa avocaților.
Sturza mai menționează că între timp, cel mai probabil că Guțul va fi eliberată.
Citește mai departe pe tv8.md.
Reamintim că Evghenia Guțul a fost reținută marți seară, 25 martie, pe Aeroportul Internațional Chișinău, în timp ce încerca să părăsească țara.
Potrivit CNA, aceasta figurează ca suspectă într-un dosar penal privind gestionarea frauduloasă a fondurilor electorale, finanțare ilegală și fals în declarații. Guțul a fost reținută pentru 72 de ore, iar procurorii urmează să decidă dacă vor cere arest preventiv.
Citește și: Analist: Este puțin probabil ca verdictul Evgheniei Guțul să fie achitarea
