Experții spun că astfel de acțiuni își propun destabilizarea Republicii Moldova și că vor fi organizate tot mai des, odată cu apropierea alegerilor parlamentare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Protestatarii ar fi fost racolați pe un grup de Whatsapp, unde li s-ar fi promis 2.000 de ruble pentru a manifesta cinci ore. Acolo se menționează că nu există limită de vârstă, dar bani vor primi doar cei care au peste 7 ani, iar acțiunea de protest ar fi fost coordonată cu autoritățile de la Moscova.
Imagini cu protestul propriu-zis au apărut în presa din Federația Rusă și pe canalele de Telegram controlate din UTA Găgăuzia. Nu ar fi primul protest plătit organizat de grupul criminal coordonat de Ilan Șor.
Acest lucru a fost demonstrat de nenumărate investigații făcute de presa din Republica Moldova, dar și de Poliția de la Chișinău. Experții susțin că astfel de acțiuni au ca scop destabilizarea situației politice din Republica Moldova.
„Practic, toate protestele pe care le-a organizat Șor de-a lungul timpului au fost făcute și prin aducerea oamenilor organizat și prin plătirea acestor protestatari. Ceea ce se întâmplă acum este exact la fel. Ce încearcă, de fapt, să facă grupul Șor este să o martirizeze pe Evghenia Guțul și să sugereze găgăuzilor că ceea ce face astăzi Chișinăul este îndreptat nu împotriva Evgheniei Guțul, dar este îndreptat împotriva poporului găgăuz”, a declarat expertul Watchdog, Ștefan Bejan.
„Ele (n. r. protestele) se înscriu perfect în acele acțiuni de destabilizare a Republicii Moldova care de mult timp sunt întreprinse de gruparea Șor și ele se vor intensifica pe măsura apropierii alegerilor parlamentare. Din acest punct de vedere, nimic ieșit din comun. Trebuie să ne pregătim pentru acțiuni de felul acesta și în viitorul apropiat”, a menționat analistul politic, Anatol Țăranu.
Pe 28 martie, bașcanul autonomiei Găgăuze, Evghenia Guțul, a primit 20 de zile arest preventiv în penitenciar în urma unei decizii luate de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana.
Alături de Anastasia Țurcan, viceprimar de Orhei, Guțul este acuzată de gestionare frauduloasă a fondurilor electorale, finanțare ilegală și fals în declarații la alegerile din 2023.
Pe 25 martie, ea a încercat să iasă din Republica Moldova, însă a fost reținută pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Un comentariu
Pingback: Oamenii, nemulțumiți de amenzile primite pentru susținerea bașcanului - Ultimele ştiri din Moldova