„Este o grămadă de gunoi, aici este aruncat gunoiul de grajd, materiale de construcții. S-au înmulțit și câinii, de ți-e frică să intri încoace. Aici se ascundeau și deținuții care au evadat din închisoare”, a spus Nina Covalenco, locatară, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la nordnews.md.
„Vara e o putoare atât de puternică, încât nici nu poți trece pe alături, pentru că aici sunt aruncați câinii morți și tot ce este posibil”, a declarat Galina Cerniciuc, locatară.
„Am fost la audieri la primărie cu o scrisoare semnată de toți locatarii. Am primit un răspuns că grădinița nu e în gestiunea municipiului Bălți. Am rugat să emită o dispoziție către „Selecția” să se facă curat aici.”, a menționat Galina Suhina, locatară.
„Timp de 30 de ani n-am văzut pe nimeni să vină cu mătura, să facă curățenie, eu tai iarba, vopsesc trotuarele. E imposibil să stai lângă această grădiniță, nici încolo, nici încoace. Aici unii se strangulau, venea poliția și îi căuta cu săptămânile”, a explicat Mihail Gurski, locatar.
Reprezentanții Institutului „Selecția” susțin că au încercat să rezolve problema, atât cu administrația locală, cât și cu cea centrală.
„Au fost adresări din partea institutului „Selecția” de mai multe ori, la primăria Bălți, pentru a repara acoperișul. Primăria a răspuns că nu au resurse financiare. Legea prevede că instituțiile social-economice, menirea lor, nu poate fi schimbată. Asta a fost prin anii 2005-2006-2007”, a invocat Boris Boincean, director al Institutului „Selecția”.
Responsabilii de proprietatea municipală din Bălți susțin că oamenii ar putea depune un demers la primărie, pentru ca problema să mai fie discutată o dată la nivel guvernamental.
„Ultima perioadă, cel puțin, un an de zile, careva cereri sau solicitări și demersuri cointeresați de bunul dat, nu le-am primit spre examinare. Potrivit informațiilor cadastrale, acest bun se află în proprietatea Republicii Moldova. O soluție ar fi ca persoanele cointeresate să expedieze un demers către stațiunea tehnologică sau către primărie, pentru a analiza în ansamblu în cadrul unei comisii să mergem către Guvern să solicităm să fie transmisă în proprietatea orașului”, a spus Veaceslav Fusu, șeful Direcției Proprietate municipală și relații funciare.
Fosta grădiniță de pe strada Cehov 80 a fost abandonată acum mai bine de 30 de ani.
