Incidentul a avut loc pe data de 31 octombrie 2024, transmite Ultimelestiri.md cu referire la newtv.md.
„Conform învinuirii, pe timp de seară, a pătruns ilegal în domiciliul unui bărbat de 62 de ani și i-a aplicat acestuia mai multe lovituri cu pumnii peste diferite părți ale corpului. Acesta l-a amenințat cu omor și a incendiat salteaua pe care se afla, ulterior a părăsit domiciliul și a agresat victima și în afara curții sale.
Două săptămâni mai târziu, aflându-se la un prieten comun, inculpatul l-a agresat fizic pe bărbat, iar mai apoi l-a amenințat cu un cuțit.
La sfârșitul lunii decembrie a aceluiași an, având scopul satisfacerii poftei sexuale, inculpatul l-a maltratat pe același bărbat și a întreținut cu acesta acte sexuale forțate.
În ședința de judecată partea vătămată nu a putut fi audiată din motivul decesului său, cauza morții neavând legătură cu rezultatele actului sexual.
Inculpatul și-a recunoscut majoritatea faptelor incriminate, dar nu și cele de violență sexuală.
Prin diligența acuzării de stat, instanța a reușit să stabilească vinovăția inculpatului pentru toate faptele. În urma procesului, inculpatul a fost condamnat la cinci ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semiînchis. Inculpatul se află în arest preventiv din 15 ianuarie 2025.
De asemenea, inculpatul a fost condamnat într-un dosar separat pentru al doilea episod de amenințare cu omor, la o pedeapsă de nouă luni de închisoare, care se va executa separat”, transmite Procuratura Generală.
