Legea privind amnistia a fost adoptată în decembrie 2021, stabilind reducerea pedepselor pentru anumite categorii de deținuți. Totuși, amendamentele ulterioare au permis eliberarea condamnaților pe viață. În martie 2022, amendamentele au eliminat condițiile care restricționau aplicarea amnistiei pentru acești deținuți. Un alt amendament semnat de deputatul PAS, Olesea Stamate, în iulie 2022 a exclus necesitatea demonstrării lipsei riscului de recidivă. În noiembrie 2022, un amendament decisiv a introdus termenul de „comutare” a pedepsei, ceea ce a permis schimbarea pedepsei pe viață în pedeapsă de 30 de ani, transmite Ultimelestiri.md cu referire la zdg.md.
Modificările au fost realizate sub forma unor amendamente minore la alte acte legislative, iar modificarea din noiembrie a permis eliberarea condiționată a condamnaților după ispășirea a două treimi din pedeapsă. PAS a anunțat, pe 4 aprilie, excluderea Olesei Stamate din partid și a detaliat procesul prin care condamnații pe viață au fost eliberați. De asemenea, s-a constatat că avizul Serviciului de Informații și Securitate (SIS) lipsește la toate cele trei amendamente.
Alexander Sinigur, interlop condamnat la detenție pe viață, a fost eliberat pe 27 martie 2025, după ce pedeapsa sa a fost comutată în 30 de ani de închisoare. În februarie 2024, Curtea de Apel Chișinău a admis demersul Penitenciarului nr. 17, iar comutarea pedepsei a fost aprobată în baza Legii 243/2021 privind amnistia.
Deși în 2023 Judecătoria Orhei a considerat că Sinigur prezenta un risc de recidivă semnificativ, în final a fost caracterizat pozitiv și evaluat ca având un „risc de recidivă redus”. După ispășirea a două treimi din pedeapsă, Sinigur a fost eliberat condiționat. Cu toate acestea, pe 3 aprilie 2025, el a fost reținut din nou pe un alt dosar.
În alt caz, Alexandru Glec, condamnat inițial la moarte în Ucraina și ulterior la detenție pe viață, a solicitat comutarea pedepsei în 30 de ani de închisoare.
În decembrie 2024, Judecătoria Orhei a respins cererea sa, argumentând că Glec prezenta un risc sporit de recidivă și că a avut sancțiuni disciplinare în timpul detenției. În ciuda evaluării pozitive din partea Penitenciarului nr. 17, instanța a considerat că acesta nu întrunea condițiile pentru o eliberare anticipată.
În decembrie 2024, pedeapsa unui condamnat a fost comutată de la detenție pe viață la 30 de ani de închisoare, iar în februarie 2025 a fost eliberat înainte de termen. În același context, Iurie Radulov, condamnat pentru zece crime și 11 tentative de omor, a fost eliberat pe 10 martie 2025, după ce i-a fost comutată pedeapsa, iar comisia penitenciarului a considerat că îndeplinește condițiile pentru eliberare.
În urma modificărilor legislației din 2021, mai mulți condamnați pe viață au beneficiat de eliberări similare. Unii au avut pedepsele comutate de la detenție pe viață la 30 de ani de închisoare, iar ulterior au fost eliberați condiționat după ispășirea a 2/3 din pedeapsă. În aceste cazuri, instanțele au evaluat comportamentul deținuților și riscul de recidivă, ceea ce a permis aplicarea legii amnistiei.
Printre acești condamnați se numără și Dorin Sușițchi, care a beneficiat de o înlocuire a pedepsei cu muncă în folosul comunității, și alții care au fost condamnați la moarte și ulterior au fost înlocuiți cu detenție pe viață. Un alt caz notabil este cel al lui Denis Russu, condamnat pentru jaf armat, ale cărui pedepse au fost modificate, dar eliberarea nu a avut loc încă.
Citește întreagă ivestigație pe zdg.md.
De menționat că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a anunțat excluderea Olesei Stamate, fosta șefă a Comisiei juridice, numiri și imunități, din cadrul formațiunii politice, în urma implicării sale în modificările controversate ale legii amnistiei, care au permis eliberarea unor deținuți periculoși.
Ulterior, într-o postare pe Facebook, ea scris că a primit cu înțelegere decizia conducerii PAS și a subliniat că înțelege contextul politic dificil și atacurile informaționale dure care i-au fost direcționate în ultimele zile, în special într-un an electoral.
Ultimelestiri.md amintește că Alexandr Sinigur, condamnat în anul 2006 la detenție pe viață, a fost eliberat săptămâna trecută din penitenciar. Cu explicații în acest sens a venit ANP.
Totodată, zilele trecute, și interlopul Iurii Radulov a fost eliberat.
Cu o reacție în acest sens a venit și fostul procuror general, Alexandr Stoianoglo.
Citește și: Dragalin, nemulțumită de Legea privind amnistia: Consecințele urmează
Citește și: Eliberarea condiționată a deținuților pe viață: Ce spune Olesea Stamate
Citește și: Implicarea tatălui Olesei Stamate în cazul Radulov, explicată de deputat

Un comentariu
Pingback: Alexandr Sinigur revine în pușcărie: Decizia este irevocabilă - Ultimele ştiri din Moldova