Apa este colectată printr-un sistem de jgheaburi și țevi și direcționată către un rezervor de stocare. Ulterior, aceasta este utilizată pentru irigarea plantelor, care se dezvoltă mai bine datorită calității apei. Aceasta este mai moale și mai puțin mineralizată, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
„Noi am creat un bazin de acumulare pe care, tot anul, cât avem precipitații, toată apa care se acumulează pe seră se scurge într-un bazin de acumulare. Și, după aceea, ne străduim să folosim cât mai mult posibil această apă pentru irigarea plantelor, căci apa de ploaie este cu o concentrație mică de săruri, ceea ce ne permite o asimilare mai bună a fertilizanților, care îi folosim pentru plante și o creștere mai bună”, a relatat Ion Jitari, agricultor.
Această metodă contribuie la reducerea costurilor, deoarece antreprenorul economisește atât la facturile de apă, cât și la consumul de energie necesar pentru pomparea apei din fântâni sau râuri. Succesul agricultorului se datorează muncii, investițiilor făcute, dar și sprijinului oferit de stat. Subvențiile l-au ajutat pe fermier să modernizeze echipamentele, să extindă suprafețele serelor și să îmbunătățească tehnologiile utilizate.
„Pentru mine este o plăcere când eu, în fiecare dimineață, vin și-mi văd plantele. Peste noapte s-au schimbat, văd roada frumoasă, bogată și, iubind fructele și legumele de calitate, pot să vin să mănânc o roșie gustoasă, un castravete gustos. Cred că asta e una din cele mai mari satisfacții, pe lângă profit deja”, spune agricultorul.
Ion Jitari consideră că, dacă fiecare fermier ar găsi o metodă inteligentă de a folosi resursele naturale, agricultura din Republica Moldova ar deveni mult mai rezistentă la schimbările climatice.
