Primul caz a avut loc la Slobozia, unde vegetația uscată a luat foc pe două terenuri. Conform datelor preliminare, proprietarul unuia dintre acestea, un bărbat în vârstă de 74 de ani, a încercat să stingă singur incendiul, fără a solicita intervenția pompierilor, transmite Ultimelestiri.md.
În timpul intervenției, acesta s-ar fi intoxicat cu fum, și-ar fi pierdut cunoștința și a căzut în zona cuprinsă de flăcări. Bărbatul a suferit arsuri grave și a fost transportat la spital, unde este internat în secția de terapie intensivă, în stare de inconștiență.
Incendiul, care a afectat o suprafață de aproximativ 700 de metri pătrați, a fost semnalat la serviciul de urgență de către martori și lichidat de pompieri. Cauza izbucnirii focului urmează să fie stabilită.
Un al doilea incendiu s-a produs în aceeași zi în localitatea Merenești, în apropierea stației de epurare. În timpul intervenției pentru stingerea flăcărilor, salvatorii au descoperit trupul carbonizat al unui bărbat.
Potrivit informațiilor preliminare, victima și-ar fi pierdut cunoștința și ar fi căzut în apropierea focarului incendiului. Flăcările au cuprins vegetație uscată și arbuști pe o suprafață de aproximativ 2,5 hectare.
Incendiul a fost raportat de proprietarii unor terenuri din zonă, iar la fața locului au intervenit două echipaje de pompieri.
Circumstanțele în care s-au produs cele două incidente și cauzele incendiilor sunt investigate de autoritățile locale din regiune.
