Liderul de la Varșovia, Andrzej Duda, a participat la o slujbă la Catedrala Wawel din Cracovia și a depus o coroană de flori la mormântul cuplului prezidențial, transmite Ultimelestiri.md cu referire la ipn.md.
„Nimic nu va compensa vreodată această pierdere, nici pentru cei dragi, nici pentru Republica Polonă. Și aceasta este o durere care nu dispare, deși au trecut 15 ani”, a menționat Duda, citat de Agenția de presă EFE.
„Memoria dezastrului de la Smolensk și a victimelor sale nu ar trebui să ne mai despartă. Reconstruirea comunității și a respectului reciproc este posibilă și necesară, chiar dacă rămâne foarte dificilă. Să încercăm”, a declarat premierul polon, Donald Tusk într-o postare pe rețele de socializare.
Acum 15 ani, la Smolensk s-a prăbușit avionul în care se aflau cuplul prezidențial polon, Lech Kaczyński și Maria Kaczyńska, împreună cu alți 94 de oficiali ai Poloniei. Aceștia se îndreptau la o ceremonie de comemorare a 70 de ani de la masacrul de la Katyń, unde au fost executați în masă aproape 22.000 de cetățeni polonezi de către forțele secrete sovietice în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
O stradă din Chișinău poartă numele regretatului președinte polonez Lech Kaczyński.
![]()
