Veronica Mihailov-Moraru susține că rezultatele preliminare ale anchetei demarate de Ministerul Justiției au arătat că există mai multe semne de întrebare legate de evaluările care au stat la baza eliberării deținuților cu pricina, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„- Să mergem împreună la detectorul de minciuni. – Acum e la modă să mergi acolo. – Dacă nu mă credeți. Eu am fost categoric împotrivă ca fiica mea să se ducă în politică. – Eu v-am întrebat altceva. – Și ce face ea, eu nu sunt de acord. Gata. – Ați consultat-o sau nu? – Nu. Nici nu am de gând”, a menționat avocatul Vladimir Kovali.
Astfel, tatăl Olesei Stamate a dat asigurări că își face treaba de avocat exact așa cum prevede legea și că nu a avut nicio implicare în adoptarea modificărilor la Legea amnistiei.
Totodată, ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, admite că în unele dintre cazurile recente, când mai mulți deținuți extrem de periculoși au fost eliberați din detenție în urma modificărilor la Legea amnistiei, legea a fost aplicată în mod eronat.
„Avem niște rezultate preliminare, dar pentru obiectivitate nu pot veni cu detalii. Cu siguranță, pe anumite cazuri, legea a fost aplicată eronat, fapt confirmat prin deciziile Curților de Apel care au anulat trei decizii. Pe partea ce ține de evaluări față de anumite persoane sunt semne de întrebare foarte serioase”, a declarat Veronica Mihailov-Moraru într-o intervenție live la „Cutia Neagră”.
