Evenimentul a reunit elevi talentați, care au urcat pe scenă nu doar pentru a-și demonstra măiestria artistică, ci și pentru a aduce lumină și speranță în viețile altora. De la recitaluri de poezie la momente de muzică şi expoziție, au emoționat publicul și au demonstrat forța pe care o are arta atunci când este pusă în slujba binelui comun, transmite Ultimelestiri.md cu referire la observatorul.md.
Fondurile colectate au fost direcționate către o familie care are nevoie de ajutor și se află într-o perioadă dificilă.
„Este impresionant să vezi cum elevii noștri se implică nu doar ca artiști, ci ca cetățeni activi, cu inimi mari și valori frumoase. Ne mândrim cu ei!”, a declarat Constanța Stîrcu profesor și coordonator al activității.
Prin inițiative precum aceasta, Colegiul de Arte „Nicolae Botgros” își reconfirmă rolul nu doar ca instituție de învățământ profesional tehnic, ci ca spațiu de formare a unor oameni sensibili, creativi și implicați în viața comunității.
