Oleg Rațoi a fost numit în funcția de pretor al sectorului Botanica la 21 iulie 2017, în timpul mandatului lui Dorin Chirtoacă. Ulterior, a fost demis de mai multe ori, dar repus în funcție de instanțe în cel puțin trei rânduri, transmite Ultimelestiri.md cu referire la anticoruptie.md.
În august 2023, Rațoi a intentat o acțiune în contencios administrativ împotriva primarului general al municipiului Chișinău, Ion Ceban. Acesta a solicitat o compensație de 9.243.218 lei, echivalentul unei penalități de 0,3% pe zi de întârziere pentru perioada 14 august 2020 – 14 august 2023, în care susține că a fost forțat să lipsească de la muncă.
Cererea i-a fost respinsă de instanța de fond ca inadmisibilă. Ulterior, apelul său nu a fost admis, pe motiv că nu a fost depusă, în termen legal, motivarea cererii de apel.
Pe 16 iulie 2025, Curtea Supremă de Justiție a pus punct definitiv litigiului, respingând și recursul înaintat de Oleg Rațoi. Decizia CSJ este irevocabilă.
