Primarul satului Gangura, raionul Ialoveni, Marcel Bobeica, consideră că reforma APL nu trebuie să se limiteze la amalgamarea voluntară a localităților, ci trebuie însoțită de măsuri care să consolideze autonomia financiară a primăriilor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Potrivit edilului, administrațiile publice locale au nevoie de venituri proprii pentru a putea oferi servicii mai bune cetățenilor și pentru a-și dezvolta capacitatea instituțională.
„Noi înțelegem că reforma este una necesară, dar reforma nu înseamnă doar unificare. Reforma înseamnă și resurse financiare, adică venituri proprii. Dar vedem că politica bugetar-fiscală, care este acum în discuții, nu oferă venituri proprii administrației publice locale. Dacă analizăm politica bugetar-fiscală, vedem că impactul este unul negativ asupra bugetelor locale”, a declarat Marcel Bobeica.
Edilul afirmă că proiectul politicii bugetar-fiscale conține prevederi care, în opinia sa, vor diminua veniturile administrațiilor locale și le vor reduce capacitatea de a finanța proiecte destinate comunităților.
„Are loc diminuarea cotei impozitului pe venit pentru persoanele fizice. În plus, din 2028 ar putea avea loc eliminarea taxei pentru amenajarea teritoriului, care acum este o sursă de venit pentru administrația locală. Mai mult, se introduc plafoane la taxe și impozite. Această măsură, pe termen lung, va influența bugetele locale”, a precizat primarul.
Marcel Bobeica susține că succesul reformei APL depinde de o descentralizare financiară reală, care să ofere autorităților locale resurse proprii.
„Dacă vrem APL-uri puternice, fiabile, ele trebuie să aibă venituri proprii. Venituri proprii înseamnă asigurarea cetățeanului din localitatea respectivă cu servicii mai bune, cu infrastructură mai bună. În plus, vom putea atrage angajați care să presteze aceste servicii. Noi avem nevoie să creștem și capacitatea instituțională, dar nu putem crește capacitatea instituțională dacă nu avem venituri proprii. Reforma trebuie să rezolve în primul rând problema descentralizării financiare”, a mai spus primarul.
