„Sub steagul galben al PAS, actuala guvernare încearcă să rescrie Legea Supremă și să submineze caracterul inviolabil al principiilor constituționale”, se arată în mesajul PSRM, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la unimedia.info.
Socialiștii susțin că înlocuirea sintagmei „limba moldovenească” cu „limba română” s-ar fi făcut „ilegal” și fără o consultare amplă a populației, iar inițiativele privind integrarea europeană nu ar fi fost susținute de majoritatea cetățenilor, în pofida „aparatului administrativ și propagandistic puternic”.
În acest sens, PSRM condamnă ceea ce numește „manipulări abuzive asupra Legii Supreme” și avertizează asupra unor „atacuri tot mai evidente ale guvernării corupte PAS” asupra suveranității și neutralității Republicii Moldova.
De asemenea, formațiunea amintește că în luna iunie a inițiat o campanie națională de apărare a suveranității, în cadrul căreia mii de cetățeni au semnat o declarație în acest sens. În același timp, PSRM cheamă cetățenii să participe la vot pe 28 septembrie și să se opună guvernării actuale.
„Constituția nu trebuie să fie un instrument al jocurilor politice, ci temelia statalității noastre”, se mai subliniază în mesajul PSRM, transmis cu prilejul Zilei Constituției.
