Semnatarii au transmis că stau alături de președintele Maia Sandu, Guvern, Parlament și cetățeni, în alegerea pentru democrație, integrare europeană și suveranitate reală, transmite Ultimelestiri.md.
„Nu există cale de mijloc între libertate și tiranie — alegerea Moldovei este alegerea lumii libere: libertatea”, se arată în mesaj.
Diplomații subliniază importanța alegerilor parlamentare din 28 septembrie, care, în opinia lor, vor decide viitorul țării.
Potrivit acestora, o victorie a forțelor pro-ruse ar avea consecințe grave: „ar zdruncina securitatea regională, ar amenința flancul estic al NATO și ar oferi Kremlinului un nou punct de sprijin pentru agresiune împotriva României și Ucrainei”.
Declarația îndeamnă la respingerea dezinformării ruse, apărarea adevărului și a parcursului european al țării.
„Libertatea Moldovei este libertatea noastră. În fața minciunii, alegem Adevărul. În fața tiraniei, alegem Libertatea. În fața fricii, alegem Democrația. Suntem alături de Republica Moldova — alăturați-vă nouă!”, se mai menționează în apel.
Semnatarii declarației:
- Adrian Zuckerman, fost ambasador al SUA în România (2019–2021);
- Mark Gitenstein, fost ambasador al SUA în România (2009–2012);
- Kathleen Kavalec, fost ambasador al SUA în România (2023–2025);
- Jim Rosapepe, fost ambasador al SUA în România (1998–2001);
- James D. Pettit, fost ambasador al SUA în Moldova (2015–2018);
- James S. Gilmore III, fost ambasador al SUA la OSCE (2019–2021);
- Michael R. Carpenter, fost ambasador al SUA la OSCE (2021–2024);
- Kent D. Logsdon, fost ambasador al SUA în Moldova (2022–2024).
