Evghenia Guțul și Svetlana Popan au participat la ședința de ieri prin teleconferință, iar jurnaliștii au putut filma doar la începutul procesului de la Curtea de Apel. Evghenia Guțul a declarat că avea misiunea de a ține evidența banilor fostului Partid „Șor”, însă de gestionare se ocupau alți oameni precum Ilan Șor sau Marina Tauber. Și Svetlana Popan se declară nevinovată, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
„Miza noastră este să convingem judecătorii din instanța de apel că au fost admise încălcări de procedură în administrarea probelor pe aceste cauze penale. Toate aceste încălcări de procedură duc implicit la nulitatea probelor și achitarea persoanei. Asta va fi miza noastră”, a declarat avocata inculpatelor, Natalia Bairam.
„Ambele părți au depus apel. Partea acuzării nu a depus apel. Suntem de acord cu sentința pronunțată. Vom susține legalitatea sentinței și vom pleda pentru respingerea apelurilor”, a declarat procurorul anticorupție Cristina Gladcov.
Pe 5 august, Evghenia Guțul a fost condamnată de prima instanță la 7 ani de închisoare, iar Svetlana Popan la 6 ani de detenție, pentru complicitate la finanțarea ilegală a fostului Partid „Șor” și a unui concurent electoral susținut de Ilan Șor. Valoarea tranzacțiilor este de 42,5 milioane de lei.
Ambele au fost arestate atunci direct din sala de judecată și rămân în închisoare până la o sentință definitivă. Potrivit procurorilor, Evghenia Guțul ar fi fost implicată activ în transportarea sistematică a banilor din Federația Rusă către Republica Moldova, fonduri care ar fi fost folosite pentru susținerea Partidului „Șor”, declarat neconstituțional.
Pe 25 martie, Evghenia Guțul a fost reținută la Aeroport într-un nou dosar legat de gestionare frauduloasă a fondurilor electorale, finanțare ilegală și fals în declarații la alegerile din UTA Găgăuzia, în 2023.
