Autoritățile municipale precizează că „în această zonă nu s-a intervenit cu lucrări de reabilitare a infrastructurii rutiere de la darea în exploatare”. Pe partea din fața Radio Moldova, lucrările sunt planificate pentru anul viitor, întrucât „acolo trebuie schimbate rețelele”, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Pe strada Miorița a fost aplicat stratul „Slurry Seal”, menit să prelungească durata de exploatare a drumului. De asemenea, carosabilul pe Șoseaua Hâncești, de la strada Sihastrului până la Miorița, a fost asfaltat pe ambele părți.
Totodată, a fost reabilitat tronsonul de beton de pe Șoseaua Hâncești, între strada Sihastrului și intrarea în orașul Ialoveni, cu o lungime de 3,4 kilometri și opt benzi de circulație. Acesta este unul dintre cele mai importante segmente de legătură între Chișinău și sudul țării.
