Deputatul PSRM Grigore Novac susține că, printre cei care au investit bani în piramida financiară TUX, s-ar afla și persoane din cadrul Inspectoratului Național de Investigații și din mai multe comisariate de poliție. El a declarat, în cadrul emisiunii „În profunzime” de la Pro TV Chișinău, că mai mulți angajați ai structurilor de forță ar fi pierdut sume importante, însă aceștia nu ar fi depus plângeri, deoarece le-ar fi fost incomod să se adreseze propriilor instituții pentru a reclama că au fost înșelați, transmite Ultimelestiri.md.
Novac a afirmat că, despre existența și extinderea piramidei, se știa de mult timp, atât de către instituțiile de control, cât și de structurile de securitate. În discuția din platou, atunci când a fost întrebat cum a aflat despre aceste informații, deputatul a explicat că Republica Moldova dispune de instituții precum SIS, Serviciul de prevenire și combatere a spălării banilor sau CNPF, finanțate din bugetul de stat tocmai pentru a preveni astfel de scheme. În opinia lui, statul avea responsabilitatea de a opri din timp dezvoltarea piramidei TUX.
El a mai susținut că SIS ar transmite zilnic informații privind securitatea statului, iar schema TUX ar fi reprezentat un pericol la adresa securității financiare. Novac consideră că era cunoscut cine se afla în spatele piramidei, inclusiv persoane din diferite structuri de forță.
În cadrul emisiunii, s-a făcut referire la doi foști angajați ai Ministerului Afacerilor Interne, menționându-se că, până la pronunțarea unei sentințe, este vorba doar despre prezumții. Deputatul a adăugat însă că nu ar fi vorba doar despre aceștia și că mulți investitori din sistem ar fi știut cine coordona schema.
Tot el a afirmat că, în opinia sa, uciderea lui Alexei Popa ar fi avut legătură cu faptul că acesta ar fi transmis informații președintei Maia Sandu și că o altă persoană ar fi trebuit să fie vizată, însă ar fi rămas în funcție. Novac a sugerat că, dacă persoanele care ar fi stat în spatele piramidei ar fi fost suspendate sau cercetate la timp, Serviciul de Protecție și Pază de Stat ar fi rămas fără conducere.
Amintim că mai mulți moldoveni au rămas fără bani după ce au investit în piramida financiară „TUX”. În seara zilei de 7 octombrie, în jurul orei 20:00, utilizatorii platformei au primit un mesaj prin care li se cerea să depună 100 USDT în termen de 24 de ore pentru a-și păstra contul activ. Cei care nu au plătit au rămas fără acces, iar alții au încercat fără succes să contacteze reprezentanții TUX Moldova.
