Între timp, parcul din sectorul Botanica rămâne neiluminat, în pofida faptului că lucrările de renovare au costat peste 18 milioane de lei, dintre care aproximativ două milioane de lei au fost alocate pentru rețelele electrice. Locuitorii din zonă spun că se simt nesiguri și cer autorităților să rezolve problema iluminatului public, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Odată cu lăsarea serii, parcul „Sarmizegetusa” este cufundat aproape complet în întuneric. Singurele surse de lumină sunt cele de la cafeneaua din parc sau câteva ghirlande decorative. Trecătorii spun că evită zona pe timp de seară.
„Foarte tare ne deranjează. Peste jumătate de oră nu mai e nimeni aici. Lumea evită zona seara, pentru că nu este iluminat”, a declarat un locuitor din apropiere.
Alții afirmă că, deși în parc s-au făcut investiții considerabile, problema iluminatului nu a fost soluționată.
„Atâtea cheltuieli s-au făcut în parcul acesta și noi nu avem lumină. Noi, bătrânii, trăim aici și nu putem să ne plimbăm seara”, a spus o femeie.
Cele mai afectate sunt mamele cu copii, care afirmă că sunt nevoite să plece din parc imediat ce se întunecă. Ele susțin că solicitările depuse la Pretura sectorului Botanica au rămas fără răspuns.
„Este foarte periculos. Stăm doar în zona cafenelei, unde mai este puțină lumină. Am depus o cerere anul trecut, dar ni s-a spus că este un dosar în derulare și nu se știe când se va rezolva problema”, a declarat o mamă.
Jurnaliștii au încercat, timp de mai multe zile, să obțină o reacție din partea pretorului sectorului Botanica, Diana Guba, însă aceasta nu a răspuns apelurilor și mesajelor.
Contactată telefonic, vicepretorul Valentina Didenco a refuzat să ofere explicații clare și a închis apelul atunci când a fost întrebată despre responsabilitatea pentru situația creată.
De menționat că o tragedie s-a produs pe 18 iulie 2024, când o fetiță de 11 ani a murit electrocutată în timp ce se juca în parcul de la intersecția străzii Sarmizegetusa cu bulevardul Cuza Vodă. Potrivit informațiilor oficiale, copila ar fi atins fire electrice descoperite, care ar fi provocat un scurtcircuit. Un alt copil, un băiețel de șase ani, a supraviețuit incidentului.
În urma cazului, a fost inițiat un dosar penal, iar Primăria Chișinău a anunțat, la acel moment, declanșarea unei anchete interne și verificarea sistemelor electrice din parcurile capitalei. Până în prezent, iluminatul din parcul „Sarmizegetusa” nu a fost restabilit.
