Concursul municipal a avut loc în incinta Școlii de Muzică „Maria Bieșu” din Capitală, transmite Ultimelestiri.md.
În cadrul Galei Laureaților Concursului Municipal de Interpertare Instrumentală la:
Compartimentul instrumente populare:
Premiul mare l-a luat Matei Guzun, Școala de Arte „Alexei Stârcea”.
Compartimentul instrumente aerofone:
Premiul mare i s-a oferit lui Mihai Pascaru, Școala de Muzică „Eugen Doga”.
De asemenea, profesorii, elevii cărora au devenit laureați ai concursului au fost menționați cu diplomă de performanță.
Concursul municipal „ROȘU, GALBEN ȘI ALBASTRU”, a fost deschis pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 7-17 ani inclusiv.
Repertoriul a fost ales pentru fiecare categorie în parte și a inclus: instrumente populare, instrumente aerofone și de percuție. Totodată, participanții au demonstrat şi o lucrare la alegere, diferită ca gen, stil și caracter.
Scopul desfășurării concursului este de a păstra identitatea școlii naţionale prin educația artistică a generației tinere, iar printre obiective se numără stimularea creativității, dezvoltarea deprinderilor de artă interpretativă și a competitivității, dar și asigurarea schimbului de experiență între instituțiile de învățământ artistic extrașcolar din municipiul Chişinău.
Foto: Telegram/Primăria Chișinău
