„Astăzi la Florești a avut loc o nuntă politică mizerabilă. Partidul Nostru nu a putut și nu va susține așa ceva. Rog insistent să nu mai folosiți denumirea partidului pentru realizarea ambițiilor personale prin orice metodă”, scrie Renato Usatîi pe rețelele sociale, transmite Ultimelestiri.md.
Liderul Partidului Nostru susține că, pentru obținerea unor funcții în Consiliul Raional Florești, „unii și-au pierdut mintea și onoarea”. De asemenea, acesta vine cu o solicitare: „Toate persoanele implicate în această nuntă să plece din partid. Îmi pare rău pentru încrederea investită în unele persoane”.
La rândul său, ex-deputatul Platformei DA, Alexandru Slusari, a venit cu un comentariu în acest context pe pagina sa de Facebook.
„Europa a „triumfat” la Florești. Doamna Sandu, copii de la grădiniță pot uita de schemele lui Nichiforciuc. Nunta PAS-Nichiforciuc a avut loc. Trebuie de menționat că colacii mirelor le-au adus doi consilieri de la Partidul Nostru. Felicitări și pentru tine, Renato Gheorghievici. Un președinte de la PAS, care a pierdut alegerile în satul lui, doi vice de la Respect Moldova și un vice de la formațiunea lui Usatîi. Așa arată formula de guvernare în acest raion”, scrie Slusari.
Acesta a adăugat că, pentru el, acest dezmăț „depășește toate liniile roșii”. El susține că „cei de la PAS au făcut coaliție cu omul care era în cârdășie cu Plahotniuc, Dodon și Șor și care era responsabil pentru prelucrarea individuală a deputaților în perioada statului capturat”.
„Rușine puțin spus, nestimați reprezentanți ai PAS”, a mai adăugat Alexandru Slusari.
Ultimelestiri.md amintește că fostul primar al satului Domulgeni, care a participat și la ultimul scrutin din partea partidului PAS, însă a pierdut în fața candidatului PDCM, a devenit președintele raionului Florești. Despre acest lucru a anunțat deputatul PAS Larisa Novac.
„Este o onoare, dar și o responsabilitate în fața tuturor cetățenilor. Este important de unit eforturile, administrația publică centrală și administrația publică locală pentru a asigura parcursul european ireversibil al țării noastre. Felicitări, domnul Președine al raionului Florești Vasile Tîltu și mult succes în activitatea de mai departe. Cu eforturi comune vom crea condiții mai bune pentru oamenii din raionul Florești”, a scris Novac.
În urma alegerilor din 5 noiembrie, PAS a luat 22% din voturi pentru Consiliul raional Florești și opt mandate de consilier raional.

2 comentarii
Pingback: Coaliție PAS-PSRM și la Anenii Noi. Noua conducere a raionului, aleasă - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Usatîi, supărat pe colegii din Florești: Să se ducă la Jănica ori la PAS - Ultimele ştiri din Moldova