Totodată, socialiștii Alexei Maliuta și Dumitru Ciur au fost aleși în funcția de vicepreședinți. Astfel, Alexei Maliuta va fi responsabil de domeniul economic, în timp ce Dumitru Ciur va răspunde de domeniul social, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Deschide.md.
Noua majoritate în consiliu raional a respins acuzațiile opoziției cu privire la „mariajul politic”. Aceștia au declarat că „a fost creată o majoritate pentru a asigura administrarea raionului Anenii Noi”.
Ultimelestiri.md amintește că pe 1 decembrie, consilierii raionali socialiști și cei din PAS din cadrul Consiliului Raional Dubăsari ar fi format o coaliție compusă din 16 consilieri din cei 27.
De menționat că fostul primar al satului Domulgeni, care a participat și la ultimul scrutin din partea Partidului PAS, însă a pierdut în fața candidatului PDCM, a devenit președintele raionului Florești. Despre acest lucru a anunțat deputatul PAS Larisa Novac.
„Este o onoare, dar și o responsabilitate în fața tuturor cetățenilor. Este important de unit eforturile, administrația publică centrală și administrația publică locală, pentru a asigura parcursul european ireversibil al țării noastre. Felicitări, domnul președinte al raionului Florești, Vasile Tîltu, și mult succes în activitatea de mai departe. Cu eforturi comune vom crea condiții mai bune pentru oamenii din raionul Florești”, a scris Novac.
În urma alegerilor din 5 noiembrie, PAS a luat 22% din voturi pentru Consiliul Raional Florești și opt mandate de consilier raional.
După ce candidatul PAS Vasile Tîltu a fost ales președinte de raion la Florești, fostul vicepreședinte al Parlamentului, Alexandru Slusari, dar și liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, au venit cu reacții în acest sens.
