„Felicitări echipajului minunat și foarte talentat Artemis II. Întreaga lor călătorie a fost spectaculoasă, amerizarea a fost perfectă și, în calitate de președinte al Statelor Unite, nu aș putea fi mai mândru!”, a scris Donald Trump pe rețeaua sa de socializare Truth Social, transmite Ultimelestiri.md cu referire la agerpres.ro.
„O vom face din nou și apoi vom trece la următoarea etapă, Marte!”, a adăugat Trump.
Capsula Orion a misiunii Artemis 2 a amerizat în siguranță, vineri noapte, în Oceanul Pacific, după aproape 10 zile petrecute în spațiu, punând capăt astfel primei călătorii a oamenilor în mediul selenar din ultimii peste 50 de ani.
