După întâmpinarea delegației moldovenești, au fost intonate imnurile Republicii Moldova și Uniunii Europene, iar ulterior liderii s-au retras pentru discuțiile programate, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Potrivit instituției prezidențiale, summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt instituit de ambele părți și reflectă parteneriatul tot mai strâns dintre Moldova și UE, precum și angajamentul ferm față de aderarea Moldovei la blocul comunitar. Reuniunea are loc la o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”.
În cadrul summitului, liderii vor discuta despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a Republicii Moldova. Agenda summitului include, de asemenea, subiecte privind situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării și al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.
La finalul summitului, liderii vor adopta o declarație comună și vor susține o conferință de presă.
