Suma totală a amenzilor constituie 35 de mii de lei. Potrivit Inspectoratului pentru Protecția Mediului, inspectorii au mai depistat și un caz de tăiere ilegală a cinci arbori din intravilanul satului Soloneț, comuna Roșietici, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Pe numele persoanei responsabile a fost aplicată o amendă de 5 mii de lei, iar prejudiciul cauzat mediului a fost estimat la peste 3.800 de lei.
De asemenea, în urma acțiunilor de combatere a pescuitului ilegal, inspectorii au recuperat un prejudiciu adus resurselor piscicole în valoare de peste 133 de mii de lei.
IPM atenționează că arderea deșeurilor vegetale, tăierea neautorizată a arborilor și pescuitul ilicit constituie încălcări ale legislației și pot atrage răspundere contravențională sau penală. În același timp, autoritățile reiterează că respectarea normelor de protecție a mediului este o responsabilitate comună ce contribuie la conservarea patrimoniului natural.
