Șefa statului a remarcat strânsa cooperare dintre cele două țări în timpul mandatului său de prim-ministru, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
„Regatul Unit ne-a sprijinit în lupta împotriva atacurilor hibride și a contribuit la consolidarea rezilienței noastre. Moldovenii își vor aminti acest lucru. Suntem recunoscători. Vă dorim tot binele”, a scris Maia Sandu pe rețelele de socializare.
Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a anunțat pe 22 iunie că va demisiona din funcția de prim-ministru, deschizând astfel calea pentru alegerea unui nou lider al Partidului Laburist și, implicit, a unui nou șef al Guvernului britanic.
