Ministerul Energiei va folosi acești bani pentru a pregăti studiul de fezabilitate pentru o unitate de la Termoelectrica, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
Unitatea va avea o capacitate de aproximativ 250 MW (electric) și 180 MW (termic).
Construcția va fi finanțată de Banca Mondială.
Unitatea va fi capabilă să producă simultan energie electrică și căldură. Fondurile grantului vor fi utilizate până la 30 decembrie 2027.
