El susține că angajații municipali sunt chemați în mod regulat să depună mărturie și sunt presați să obțină probe împotriva sa, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
Ceban susține că „oamenii sunt intimidați cu posibile urmăriri penale dacă refuză să furnizeze mărturia necesară”.
Primarul a legat acest lucru de încercările autorităților de a distrage atenția publicului de la alte probleme de mare importanță, inclusiv scandalurile legate de numirea rudelor funcționarilor în funcții bine plătite.
El a declarat că astfel de acțiuni discreditează sistemul judiciar și sunt îndreptate împotriva sa personal.
În acest sens, a făcut apel la organizațiile internaționale să acorde atenție situației și să evalueze acțiunile autorităților centrale din Republica Moldova.
