Potrivit PCCOCS, dosarul a fost trimis în judecată în 2021. Bărbatul a fost condamnat pentru înșelarea a șapte persoane, majoritatea din Bălți, prin intermediul Fondului de investiții reciproce „Mercury” din Ucraina, transmite Ultimelestiri.md.
Faptele au avut loc în perioada 2015-2016. Potrivit procurorilor, bărbatul le promitea victimelor un câștig anual de 300% dacă investeau bani în fond.
Acesta avea statut de supraveghetor, numit oficial „keeper”, în perioadă de probă. El racola persoane inclusiv la seminare organizate de alți membri ai grupului infracțional din Ucraina.
După ce le convingea să investească, bărbatul le deschidea conturi pe pagina de internet a fondului. Banii erau primiți direct de la victime, fie în cafenele unde se întâlnea cu acestea, fie în sediul băncii de unde oamenii își scoteau economiile.
Potrivit sentinței Judecătoriei Chișinău, una dintre victime era o mamă solitară, colegă de muncă a bărbatului condamnat. Femeia a declarat că acesta a invitat-o la o prezentare, unde participanților li s-a spus că fondul ar fi unul de durată și că ar urma să fie construite apartamente.
Femeia a mai spus că bărbatul i-a explicat că, dacă ar investi 100.000 de lei, peste un an ar putea ridica 300.000 de lei. De asemenea, i s-ar fi spus că putea retrage banii, la dorință, o dată pe săptămână sau o dată pe lună.
Promisiunile nu au fost însă respectate. După ce au pierdut banii, victimele au depus plângeri la autorități. Unele dintre ele aveau credite bancare luate pentru a investi în fond.
Dosarul a fost preluat, după câțiva ani, de la procuraturile raionale de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, care l-a trimis în judecată.
Bărbatul urmează să execute o pedeapsă de doi ani și șase luni de închisoare. După aceasta, el va avea o perioadă de probațiune de trei ani, cu suspendarea executării unei alte părți a pedepsei.
Până la rămânerea definitivă a sentinței, acesta beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
