Potrivit ministrului, obiectivul autorităților este protejarea populației de căprioare, fără a afecta echilibrul ecosistemelor, transmite Ultimelestiri.md.
„Ca să fie clar: vrem să avem căprioare, dar vrem să avem și păduri sănătoase. Iar pentru a avea păduri sănătoase, trebuie să menținem echilibrul în natură”, a declarat Hajder.
Acesta a făcut și o comparație cu alte state europene, menționând că în Ungaria este aprobată recoltarea a 25% din efectivul de căprioare, în Austria – 35%, iar în Germania sunt recoltate peste un milion de exemplare, ceea ce reprezintă aproximativ 50% din efectiv.
Potrivit ministrului, în Republica Moldova fusese aprobată inițial o cotă de doar 3% din efectivul estimat, însă autoritățile au decis să suspende aplicarea măsurii și să consulte publicul înainte de a lua o decizie finală.
„În Republica Moldova, deși inițial a fost aprobată o cotă de doar 3%, am decis suspendarea acestei măsuri și lansarea unor consultări publice extinse, pentru a identifica cele mai bune soluții prin care să protejăm căprioarele fără a afecta pădurile”, a precizat Gheorghe Hajder.
Amintim că, pe 17 iunie, Ministerul Mediului a aprobat recoltarea a 913 căprioare și 534 de cerbi, măsură care a provocat numeroase reacții critice în spațiul public.
La acel moment, ministrul explica faptul că efectivul de căprioare depășește capacitatea de suport a habitatelor, ceea ce provoacă pagube agricultorilor și afectează regenerarea pădurilor. Potrivit acestuia, cota aprobată reprezenta aproximativ 3% din efectivul estimat și urma să fie aplicată în 82 dintre cele 191 de fonduri cinegetice din țară.
