„Nu suntem apropiați. Eram din aceeași ogradă de la Poșta Veche și de acolo ne cunoșteam. Nu pot să spun că suntem prieteni, doar îl cunoșteam de mai de mult”, a afirmat Radu Marian, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Deputatul a recunoscut că a greșit atunci când a recomandat CV-ul lui Dumitru Vangheli și a admis că informațiile prezentate de acesta ar fi trebuit verificate mai atent.
„Acest om a mințit și asta este regretabil. Într-adevăr, am greșit și instituțiile au greșit. Noi trebuie să învățăm ceva din acest lucru. El a mințit și eu trebuia să verific anumite aspecte", a declarat Marian.
Totodată, parlamentarul a precizat că nu a făcut parte din comisia de concurs și nu a participat la procesul de angajare sau la stabilirea salariului fostului administrator al Moldatsa.
„Chiar dacă nu eu am fost cel care l-a angajat, nu eu sunt cel care trebuia să fac concursul, nu am participat la concurs și nici la deciziile care țin de salarizare", a spus acesta.
Comentând solicitările privind demisia sa, Radu Marian a declarat că și-a exercitat mandatul cu bună-credință și că integritatea rămâne una dintre valorile sale fundamentale.
„Nu sunt în această funcție pentru că vreau să fiu deputat, ci pentru că vreau să-mi ajut țara. Deja cu echipa o să discutăm, în sensul că o să vedem pe acest aspect (n.r demisia)”, a spus deputatul PAS.
Scandalul a izbucnit după ce o investigație a ZdG a dezvăluit că Dumitru Vangheli a inclus informații false în CV-ul cu care a câștigat concursul pentru șefia Î.S. „Moldatsa". Potrivit investigației, acesta a susținut că a obținut licența de pilot la o academie privată din Canada și că a activat timp de doi ani ca pilot la Air Canada, informații infirmate ulterior de instituțiile vizate.
Radu Marian a recunoscut că a recomandat candidatura lui Vangheli, iar președinta Maia Sandu a confirmat că deputatul a prezentat CV-ul lui Vangheli, apreciindu-l drept al unui specialist venit din diaspora. Ea a afirmat că Radu Marian „a venit cu cea mai bună intenție".
În urma dezvăluirilor, Dumitru Vangheli a fost suspendat, iar ulterior demis din funcția de administrator al Î.S. „MoldATSA”.
