La ceremonia funerară au participat familia, colegii, prietenii, localnicii și sute de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne și ai Poliției Naționale, care i-au adus un ultim omagiu. Cei care l-au cunoscut l-au descris drept un tânăr modest, respectuos și dedicat profesiei alese, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
„Păcat, un băiat foarte deștept, cuminte, da, tânăr, păcat, a rămas un copil, trebuia să sărbătorească ziua fetiței și s-o întâmplat că a decedat tata.”
„Un băiat destul de cuminte, nu s-a auzit nimic de el, dacă e aici în mahală, păcat că așa s-a întâmplat și cred că așa fost dat de la Dumnezeu.”
„O durere nemaipomenită, așa ceva nu a mai fost în sat niciodată, eu l-am învățat, a fost un elev cumsecade, a fost un băiat, nu am cuvinte. L-am învățat la biologie, la chimie, am fost profesoara lui, vă spun, un băiat foarte deștept, păcat că Dumnezeu l-a luat.”
„Am emoții și nu pot, noi suntem aici, de mititel îl știm, oameni gospodari, oameni de rând, el a fost un băiat capabil, a fost un băiat, nu pot, am emoții.”
La ceremonia de rămas-bun au participat și ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, precum și șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu.
Amintim că tragedia s-a produs pe 23 iunie 2026, pe traseul R6 din raionul Sîngerei. Potrivit autorităților, cei doi polițiști documentau un șofer oprit pe acostament când au fost loviți de un autoturism. Conform anchetei preliminare, șoferul implicat ar fi adormit la volan și se află în prezent în arest la domiciliu. Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
Celălalt polițist decedat în urma accidentului, Nicolae Dragan, a fost înmormântat pe 25 iunie.
