Aceasta este concluzia unui nou studiu realizat de o echipă internațională de cercetători, care avertizează că astfel de episoade vor deveni tot mai frecvente și mai intense, transmite Ultimelestiri.md cu referire la antena3.ro.
În ultimele zile, numeroase țări europene s-au confruntat cu temperaturi ce au depășit 40 de grade Celsius, fiind emise avertizări de caniculă și incendii de vegetație. Potrivit specialiștilor, actualul val de căldură nu poate fi explicat prin variabilitatea naturală a climei, ci este amplificat de emisiile de gaze cu efect de seră produse de oameni.
Autorii studiului susțin că probabilitatea apariției unui astfel de episod de caniculă este de peste 500 de ori mai mare decât în urmă cu aproximativ 50 de ani. În plus, temperaturile înregistrate sunt cu câteva grade mai ridicate decât ar fi fost în lipsa încălzirii globale.
Cercetătorii precizează că fenomenul El Niño, invocat adesea atunci când apar temperaturi extreme, nu este responsabil pentru actualul episod de caniculă din Europa. Acesta se află încă într-o fază de dezvoltare și ar urma să influențeze clima la nivel global în perioada următoare, însă nu explică valul de căldură care afectează continentul în prezent.
Specialiștii avertizează că temperaturile extreme reprezintă un risc major pentru sănătatea populației, în special în marile orașe, unde asfaltul și clădirile amplifică efectul căldurii. Totodată, seceta și temperaturile ridicate cresc pericolul izbucnirii incendiilor de vegetație și pun presiune asupra resurselor de apă.
Concluzia cercetătorilor este că, fără reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, Europa se va confrunta tot mai des cu veri marcate de caniculă extremă, iar astfel de episoade ar putea deveni noua normalitate.
