Principala cauză a creșterii deficitului bugetar al Moldovei în 2026 a fost creșterea mai rapidă a cheltuielilor (cu 4,4%) pe fondul stagnării veniturilor (o creștere de doar 2,8%), transmite Ultimelestiri.md cu referire la logos-pres.md.
Conform datelor Ministerului Finanțelor, în perioada ianuarie-mai 2026, veniturile bugetului de stat s-au ridicat la peste 30,3 miliarde de lei, iar cheltuielile – la aproape 38,0 miliarde de lei.
Situația a fost agravată de reducerea bruscă a granturilor externe, pe fondul condițiilor economice actuale din regiune. În aceeași perioadă, volumul granturilor externe primite s-a prăbușit de la 1,77 miliarde de lei (în 2025) la doar 210 milioane de lei.
O parte esențială a cheltuielilor revine transferurilor. Fondurile sunt direcționate către bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale (BASS) și fondurile de asigurări medicale (FAOAM). Creșterea la această rubrică a depășit 1 miliard de lei față de anul trecut. Asigurările sociale absorb, în mod tradițional, aproximativ 26% din totalul fondurilor bugetare.
