Potrivit Alei Iațco, președintele Uniunii pentru Echitate și Sănătate în urma acțiunilor întreprinse s-au înregistrat deja primele rezultate, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
„Am pus umărul la promovarea vaccinării, conștientizând că vaccinele sunt niște instrumente unice, care oferă oportunitatea de prevenire a unor infecții transmisibile. Nu avem alternative vaccinurilor, nu avem o mai bună modalitate de a convinge oamenii decât a-i informa din diverse perspective, de asta ne-am cooperat medicii, cu specialiștii asociației obștești pentru a face această campanie masivă”, susține Ala Iațco.
De asemenea, șeful Centrului de Sănătate Publică Bălți, Veaceslav Chișlari, a menționat că indicatorii de acoperire vaccinală sunt destul de pozitivi, chiar dacă anul nu s-a finalizat încă. Acesta susține că, în primul rând, a scăzut numărul de contraindicații medicale neargumentate care sunt stabilite de medici. Respectiv, s-a ridicat și gradul de conștiință și acceptare a vaccinării în rândul populației.
Proiectul a fost necesar pentru a sensibiliza cetățenii cu privire la procesul de vaccinare. Calendarul național de vaccinare include 12 boli care pot fi prevenite prin vaccinare.
„Într-adevăr populația noastră, mămicile, lucrătorii, angajații din diferite întreprinderi, instituții de învățământ, instituții preșcolare sunt interesați de acest subiect, pentru că vor să clarifice pentru ei, pentru ce e necesară vaccinarea. Noi am finalizat o mică parte, un început, dar mai avem de lucrat în continuare foarte mult, pentru a schimba percepția și a conștientiza că vaccinarea este importantă”, a precizat directorul Centrului Medicilor de Familie din Bălți, Pavel Florea.
În municipiul Bălți se înregistrează o rată de vaccinare de 87%. Amintim că rata de vaccinare trebuie să fie de minim 95% ca populația să fie protejată de bolile infecțioase care pot fi prevenite prin imunizate.
