Astfel, reprezentanții APOTA au depus o adresare președintelui Parlamentului, Igor Grosu și președintelui Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian prin care își exprimă dezacordul și condamnă acțiunile MIDR și ale parlamentarilor, care au organizat doar formal audieri publice la proiectul de lege privind Codul transporturilor rutiere, transmite Ultimelestiri.md.
„Transportatorii își exprimă dezacordul și condamnă acțiunile MIDR și ale parlamentarilor, care au organizat doar formal audieri publice la proiectul de lege nr. 398. Așa cum ni s-a solicitat am prezentat proiectul amendamentelor la data de 06.12.23. Fără ca propunerile transportatorilor să fie discutate, proiectul nr. 398 este inclus pe ordinea de zi a Parlamentului pentru data de 21.12.23. Prin minciună și manipulare se încearcă a fi adoptate norme antieuropene în scopul promovării unor scheme de corupție. Constatăm că printr-o altă inițiativă legislativă din 2020, semnată inclusiv și de către actualul Președinte al Parlamentului, domnul Igor Grosu, pe atunci deputat în opoziție, s-a încercat promovarea unor norme europene. Acea inițiativă a fost blocată de majoritatea parlamentară de atunci. Iar acum când există posibilitatea reală de a ajusta legislația din domeniul transporturilor la cea europeană, se promovează norme contrare celor europene, prin care se preiau schemele corupționale de atunci.
MIDR și parlamentarii implicați au avut o atitudine fățarnică față de transportatori. În mod conștient se promovează interesele de grup, chiar și cu riscul facilitării producerii unor accidente grave, lipsirii unor localități de servicii regulate de transport și distrugerii ramurii.
La prezenta anexăm semnăturile colectate suplimentar pentru susținerea demersului colectiv, în speranța că proiectul nr 398 va fi totuși ajustat la legislația europeană.
Adoptarea inițiativei nr. 398 fără a fi ajustată la legislația comunitară va avea drept răspuns protestul transportatorilor”, se arată în scrisoarea transportatorilor către Igor Grosu și Radu Marian.
Ultimelestiri.md că pe 23 noiembrie, reprezentanții Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) au protestat în Piața Marii Adunări Naționale. Ei au declarat că noi proteste în centrul Capitalei, în perioada următoare, nu vor fi. Cel mai probabil, în semn de protest, transportatorii nu vor ieși pe rute. Precizările au fost făcute de președintele Consiliului APOTA, Oleg Alexa.
![]()
![]()
![]()
