În cadrul podcastului „Despre”, Gheorghe Gonța spune că nota pe care o oferă jurnalismului din R. Moldova este nota patru, pentru că, dacă în țara noastră ar fi existat măcar presă de nota șapte, atunci miniștrii ar fi zburat din Guvern imediat după tragedia din vară de pe Aeroportul Internațional Chișinău, dar și după ninsorile de la sfârșitul lunii noiembrie în urma cărora au murit cinci persoane, transmite Ultimelestiri.md.
„Nota patru pentru jurnalismul din R. Moldova este mult. Noi avem talk-show-uri social-politice, dar care se axează pe politică. Noi avem investigații jurnalistice care nu sunt jurnalistice, pentru că ele vin de la serviciile speciale. Ele pur și simplu sunt puse pe masă, iar jurnalistul le traduce într-un limbaj omenesc pentru ca cetățenii să le înțeleagă. Noi avem probleme sociale, care uneori sunt camuflate, iar un exemplu este tragedia de la sfârșitul lunii noiembrie când a nins o singură zi. Dacă noi am avea presă de nota șapte, atunci presa ar vui în așa fel încât ar zbura jumătate din Guvern, însă a zburat un băiat care este șeful Serviciului național unic pentru apelurile de urgență 112. Noi dacă aveam presă de nota șapte, zbura cealaltă jumătate de Guvern după tragedia din vară de la Aeroport. Noi dacă am avea presă măcar de nota șapte, invitații care vin la emisiunea mea ar pleca și la celelalte emisiuni, iar cei care sunt invitați la aceste emisiuni ar veni inclusiv la emisiunea mea”, declară Gheorghe Gonța.
Jurnalistul susține că, după acele ninsori, premierul și președintele țării nu ar fi trebuit să iasă și să mulțumească pompierilor și salvatorilor pentru că au intervenit în acea zi de ninsoare.
„Eu înțeleg că s-a întâmplat o tragedie, se întâmplă și pe la case mari, dar președintele și premierul nu ies a doua zi și le mulțumesc salvatorilor pentru că au depus un efort și au fost foarte bravi pentru că a nins o zi și au murit cinci oameni. Pentru asta se mulțumește? Nu, pentru asta se dă afară”, consideră Gonța.
Jurnalistul spune că nici presa din Statele Unite ale Americii nu este de nota zece, dar de un maxim nota opt, pentru că presa americană face campanie cui vrea ea, iar apoi vine în R. Moldova și dă lecții de democrație jurnaliștilor din țara noastră.
„Chiar și presa americană nu este pe nota zece, dar pe maximum un opt, pentru că ea susține pe față campania prezidențială a candidaților la șefia SUA. După care, această presă vine la Chișinău și ne învață pe noi democrație și cum presa să fie liberă, deși în SUA presa face campanie cui vrea ea și asta e ok la ea, iar dacă presa de la noi face asta deja este manipulare. Acum eu am o întrebare, normele democratice trebuie aplicate doar aici, dar nu și în țările astea care pretind a fi democratice? Aici e o disonanță, unde anume trebuie aplicată această democrație”, a conchis Gheorghe Gonța.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite luni dimineață, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
Cu declarații despre cazul de la Coșcalia a venit și ministrul de Interne, Adrian Efros, în cadrul unei conferințe de presă.
De menționat că pe 30 iunie, un atac armat a avut loc în incinta Aeroportului din Chișinău. Nemulțumit că i-a fost refuzată intrarea pe teritoriul R. Moldova, un bărbat care venea din Turcia, cetățean al Tadjikistanului, a atacat polițistul de frontieră Serghei Muntean, i-a luat arma și l-a împușcat. Ulterior, atacatorul a mai împușcat un bărbat, angajat în securitatea aeroportuară, Igor Ciofu. Ambele victime au decedat.
Pe 4 iulie 2023, în Republica Moldova a fost decretată zi de doliu național, iar drapelele de stat au fost coborâte în bernă. Șefa statului a semnat și un decret prin care se conferă post-mortem Medalia „Meritul Militar” lui Igor Ciofu, locotenent-colonel în rezervă al Serviciului de Protecție și Pază de Stat, și lui Serghei Munteanu, agent-șef adjunct al Poliției de Frontieră al MAI.
Agresorul, rănit în schimbul de focuri din timpul asaltului, a murit pe 3 iulie 2023 la spital.
Citește și:
Împușcături pe Aeroport: Pistolarul, reținut. MAI anunță două victime
Cine este polițistul de frontieră, împușcat mortal la Aeroportul Chișinău
Cine este cea de-a doua persoană împușcată pe AIC: Era tată a trei copii
Cine este bărbatul care a împușcat mortal două persoane la Aeroport
Atacul de pe Aeroport: Oficiali din Tadjikistan au venit la Chișinău
Ofițerii uciși la Aeroport, decorați post-mortem cu Medalia Meritul Militar
Dublu omor la Aeroport: Atacatorul a fost polițist 7 ani în Tadjikistan
Dublul omor de la Aeroport: Atacatorul a decedat pe patul de spital
Mesajul mamei polițistului ucis la Aeroport: Nu îl va înlocui nimeni
Vasiloi anunță curs de instruire antiteroristă pentru polițiștii de frontieră
Mesajul lui Recean pentru cei care așteaptă demisia lui Vasiloi și Revenco
Maria Zaharova, despre atacul de pe AIC: Este rezultatul ieșirii din CSI
Chișinăul răspunde Moscovei: Rustam Așurov nu era anunțat în căutare
