Toți spun că cel mai așteptat cadou ar fi revenirea acasă, în libertate, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnaltv.md.
Astăzi, pe fețele minorilor din Goian citim o tristețe. Mulți nu și-au imaginat vreodată, în anii copilăriei, că vor ajunge să stea de Revelion într-o instituție cu poarta zăvorâtă.
Cântece, dans și daruri. Sunt câteva dintre elementele care vor întregi oarecum atmosfera de sărbătoare pentru deținuții minori din Penitenciarul Goian.
Sărbătorile de iarnă fac schimbări în regimul instituției, ne-a confirmat administrația penitenciarului.
ALEXANDRU ROIBU, directorul Penitenciarului nr.10 Goian: "Am planificat pentru luna ianuarie un matineu în care deținuții o să prezinte colinde, urături așa cum se făcea pe timpuri. Noi conlucrăm cu diverse ONG-uri și ei în această perioadă sunt foarte activi cu noi, vin cu cadouri și remunerează deținuții."
Acest tânăr sărbătorește Anul Nou după gratii deja a treia oară. Băiatul nu vrea să povestească de ce a ajuns aici, dar afirmă că școala din penitenciar i-a dat o lecție bună de viață.
Curajul, curajul la mine e foarte mare!
Toți cei 38 de deținuți minori vor petrece noaptea dintre ani fără spumant şi focuri de artificii, și vor fi departe de cei dragi, însă cu speranța că timpul va trece mai repede. Revelionul le amintește de familie. Toți spun că cel mai așteptat cadou ar fi revenirea acasă.
În timpul liber, tinerii confecționează felicitări ilustrate. Unii au învățat a scrie și a citi abia după ce au ajuns după gratii. Așteaptă cu sufletul la gură să le vină mamele în vizită.
ANA GURĂU, asistent social: "Încercăm ca timpul liber al condamnaților să-l facem mai colorat. Mai ales în preajma sărbătorilor ca să le simtă și ei în pofida faptului că nu sunt lângă părinți, această atmosferă predomină. Chiar suntem mulțumiți că reușim ca aceste stări de inhibare, tristețe și anxietate să le direcționeze în activități de acest gen îi liniștește și când își văd lucrarea finalizată se simt mândri."
Minorii beneficiază de asistența psihologilor. În perioada sărbătorilor, aceștia depun o muncă colosală.
VLADISLAVA BALAN, ofițer principal, Secția reintegrare socială: "Dorul de casă oricum lasă o amprentă pe sufletele lor, dar noi ne străduim să ameliorăm aceste stări prin aceste evenimente culturale care îi reunesc și le îmbunătățesc relația cu familia. Își arată comportamentul din punct de vedere pozitiv să-și arate abilitățile care le-au însușit aici."
La Penitenciarul nr.10 Goian își ispășesc pedeapsa 38 de minori. Cei mai mulți sunt condamnați pentru viol și omor.
