Astăzi, spre capitala istorică a României a plecat din Gara de Nord, la ora 06:51, o garnitură specială, „Trenul Unirii”, relatează Ultimelestiri.md cu referire la tvrinfo.ro.
Deoarece în urmă cu 165 de ani, Moldova și Muntenia s-au unit sub sceptrul lui Alexandru Ioan Cuza, la megafoanele Gării de Nord a fost anunțat azi-dimineață Trenul Unirii. Acesta este compus din patru vagoane, denumite după personalități de atunci: Alexandru Ioan Cuza, Mihail Kogălniceanu, Moș Ion Roată și Vasile Alecsandri.
„Trenul Unirii” (trenurile IR 1661/IR 1664) este remorcat de o locomotivă vopsită în culorile steagului naţional.
Pe parcurs, trenul va mai opri în stațiile Ploieşti Sud, Mizil, Buzău, Râmnicu Sărat, Focşani, Tecuci, Bârlad, Vaslui și Bârnova.
Totodată, de Ziua Unirii Principatelor Române, trenul IR 1661 „Trenul Unirii” în staţiile Bârlad şi Vaslui va avea avea o staţionare suplimentară de aproximativ 10 minute.
„Trenul Unirii” a debutat în 2016.
