Concentrația maximă momentană a depășit norma sanitară în mun. Chișinău pentru dioxid de azot de 1,1-1,2 ori, iar în mun. Bălți pentru dioxid de azot de 1,1-1,5 ori, transmite Ultimelestiri.md cu referire la noi.md.
Valorile înregistrate ale poluanților (dioxid de sulf, ozon, monoxid de carbon, dioxid de azot) monitorizați la stația automată (de tip trafic) mun. Chișinău și stația automată (de tip fond rural cu elemente industriale) s. Mateuți, r. Rezina s-au încadrat în limitele stabilite.
În intervalul 24 – 25 ianuarie, influenta fronturilor atmosferice, precipitațiilor prognozate și vîntului din sectorul de vest, în special, moderat vor contribui la dispersia poluanților din aer. Nu sînt excluse depășiri ale normelor sanitare pentru perioade scurte de timp.
