Potrivit oamenilor legii, în timpul executării serviciului de patrulare de către angajații DR Centru a IGC, atenția carabinierilor a fost atrasă de o minoră ce se deplasa pe strada Ismail din centrul Capitalei, care la apariția oamenilor legii a exteriorizat un comportament frustrat și agitat, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, adolescenta a fost stopată pentru a preciza dacă nu se află în pericol sau are nevoie de ajutor, iar în urma discuțiilor și a verificărilor ordinare s-a constatat că aceasta se află în orientare de către IP Rîșcani pentru părăsirea Centrului social pentru copii în situații de stradă.
În final, minora a fost condusă și predată angajaților din cadrul la IP Rîșcani.
Inspectoratul General de Carabinieri recomandă în cazul în care cetățenii observă un minor fără supraveghere sau o persoană aflată în dificultate, pentru prevenirea unei tragedii, să se adreseze la cea mai apropiată patrulă de carabinieri sau să apeleze numărul 112.
